• wyszukaj nocleg

Miasto

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • Flaga Łotwy

Kolor czerwony to krew, a biały to wartości: prawo, prawda, wolność. O barwach jest legenda, według której ciała zabitych żołnierzy wracały z wojny zawinięte w prześcieradła. Przesiąkały one krwią, z wyjątkiem kręgosłupa, widocznego w białym pasie biegnącym środkiem flagi.


Flaga pochodzi prawdopodobnie z XIII wieku, co stawia ją w gronie najstarszych flag świata. Według niemieckojęzycznej kroniki Livlandische Reimchronik flagą taką posługiwały się oddziały zbrojne Łotyszy, już w 1279 roku. W latach 70. XIX wieku przypomniał to tym szerzej nieznanym wtedy fakcie łotewski historyk Janis Grinsbergs. Dzięki jego akcji propagującej tę flagę stała się ona popularna wśród młodej inteligencji łotewskiej jako flaga etniczna. W obecnym kształcie została przyjęta po odzyskaniu przez Łotwę niepodległości w 1918, zatwierdzona została ustawowo w dniu 15 czerwca 1921 roku.
 
W okresie zniewolenia komunistycznego i przynależności Łotwy do ZSRR (1940-1941 i 1945-1990) flaga tradycyjna była zakazana. Władze radzieckie narzuciły Łotewskiej SRR flagę wzorowaną na fladze ZSRR – oczywiście czerwoną i obowiązkowo z sierpem i młotem. Dodatkowym urozmaiceniem były błękitno-białe fale u dołu, które podkreślały znaczenie morza dla kraju.

W dniu 15 lutego 1990 po odzyskaniu niepodległości Rada Najwyższa Łotwy specjalną uchwałą przywróciła tradycyjną flagę narodową.

 

Źródło: www.wikipedia.pl

  • Komentarze
brak komentarzy
  • Dodaj komentarz
Treść komentarza
+ Dodaj do komentarza własne zdjęcie (np. jeśli byłeś na danej imprezie)
+ Wstaw film z Youtube


 Imię   Miasto    kod Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Rejestracja | Serwisy

Sylwester | noclegi nad jeziorem
stat4u