• wyszukaj nocleg

Miasto

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • Jełgawa
Fot. jmac1963. Zdjęcie wykorzystane w oparciu o licencję Creative Commons (BY)

Jełgawa to miasto położone w środkowej części Łotwy. Ze względu na bogactwo kulturalne chętnie przyjeżdżają tu turyści z różnych stron świata. 


Najważniejszym zabytkiem miasta jest pałac. Budowa rozpoczęła się w 1738 roku. Dawniej znajdował się w tym samym miejscu zakon kawalerów mieczowych. Zabytek łączy architekturę barokową i klasycystyczną. Stało się tak za sprawą zmiany kierownika budowy. W 1772 roku do wykończonego pałacu wprowadziła się rodzina książęca. Kilka lat później pałac stał się tymczasową siedzibą wygnanego z Francji króla Ludwika XVIII. Obecnie znajdują się tu pomieszczenia Jełgawskiego Uniwersytetu Rolniczego. W salach można zobaczyć jeszcze bogato zdobione wnętrza i fasady.


Innymi miejscami wartymi zwiedzenia są znajdujące się w mieście świątynie. Katedra Najświętszej Maryi Panny powstała w latach 1904-1906. Szczególnie ważna jest architektura tego zabytku. Świątynię wybudowano w stylu neogotyckim. Ciekawą budowlą jest również: barokowy kościół św. Anny oraz wieża zniszczonego kościoła św. Trójcy.


Dodatkową atrakcję stanowią dwa neoklasycystyczne gmachy: Villa Medema i Academia Petaina. W drugim budynku znajduje się muzeum historii i sztuki im. G. Eliasa.


Warto wiedzieć, że kiedyś na terenie Jełgawy znajdowała się Wielka Synagoga. Niestety podczas II wojny światowej została doszczętnie zniszczona przez wojska niemieckie. 

  • Komentarze
brak komentarzy
  • Dodaj komentarz
Treść komentarza
+ Dodaj do komentarza własne zdjęcie (np. jeśli byłeś na danej imprezie)
+ Wstaw film z Youtube


 Imię   Miasto    kod Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Rejestracja | Serwisy

Sylwester | noclegi nad jeziorem
stat4u