• wyszukaj nocleg

Miasto

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • Kontrowersje z językiem

Na Łotwie panuje przymus posługiwania się językiem łotewskim. Nie byłoby w tym żadnych kontrowersji, gdyby nie fakt, że około 40 procent mieszkańców stanowi ludność słowiańska, dla której posługiwanie się językiem niesłowiańskim jest wielkim problemem.


40 procent mieszkańców Łotwy stanowi ludność słowiańska, głównie rosyjska, która znalazła się tam w wyniku włączenia i okupacji Łotwy przez ZSRR. W 1991 roku, kiedy Łotwa stała się państwem suwerennym, władze wprowadziły dość kontrowersyjne prawo. Obywatelstwo łotewskie otrzymali tylko rdzenni łotysze. Mieszkający tam Rosjanie, a także ich potomkowie, aby je otrzymać musieli zdać egzamin z języka łotewskiego. Jest to o tyle trudne, że język łotewski nie należy do grupy języków słowiańskich, dlatego dla Słowian brzmi dość egzotycznie . Nawet łotewskie i rosyjskie dzieci w szkołach często, aby móc się porozumieć, wybierają język... angielskim. 

Rosja oskarża Łotwę o dyskryminację i łamanie praw ludności niełotewskiej. Ludność ta pozbawiona jest możliwości brania udziału w wyborach, a to budzi kontrowersję już nie tylko Rosji, ale też Rady Europy i Unii Europejskiej. W 2006 roku z 650 tys. Rosjan żyjących na Łotwie tylko 54 procent uzyskała obywatelstwo i i prawa wyborczego. Pozostali posługują się paszportem cudzoziemca.

Walka o język łotewski nasiliła się w 2008 roku. Władze powiększyły listę zawodów, do których uprawiania potrzebny jest język łotewski z 48 do 1200! Na liście tej znalazły się m.in. kominiarz, akrobata czy striptizer.


Źródło: www.wikipedia.pl

  • Komentarze
brak komentarzy
  • Dodaj komentarz
Treść komentarza
+ Dodaj do komentarza własne zdjęcie (np. jeśli byłeś na danej imprezie)
+ Wstaw film z Youtube


 Imię   Miasto    kod Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Rejestracja | Serwisy

Sylwester | noclegi nad jeziorem
stat4u